image 4

Insan yasadigi ortami tanidigi ölçüde ondan faydalanabilir. Ne, Nerede, Neden, ve Nasil sorularini cevaplayan cografya dogal ve kültürel çevrenin degisimini, yerelden küresele kadar farkli ölçeklerde çalisan, analiz eden ve haritalayan bir bilimdir. Cografyacilar hem dogal çevrenin hem de kültürel çevrenin özelliklerini, bu özelliklerin zaman ve mekan içerisindeki degisimini ve etkilesimini çalisirlar.

Bir bilim dali olarak modern cografya disiplinler arasi yaklasimla mekani sekillendiren ve degistiren iklim, bitki örtüsü, rölyef gibi dogal faktörlerle; ayni etkiye sahip sosyo-kültürel, ekonomik, ideolojik ve siyasal süreçleri inceler. Bu çerçevede cografyanin ala<sni çok genistir ancak çevre ile insan iliskilerine verdigi özel önem onu diger bilimlerden ayirir.

Cografi arastirmalarin günlük hayatimiza tartisilmaz katki yapacagi açiktir. Modern cografya çalismalari, küresel isinma, çöllesme, biyoçesitlilik, doga koruma, kirlilik, sehirlesme, az gelismislik, küresellesme gibi güncel sorunlarin anlasilmasinda ve çözülmesinde kilit rol oynamaktadir.

Balikesir Üniversitesi, Cografya bölümü de hem yurtiçi hem de yurtdisinda lisans üstü çalismalarini tamamlamis akademik elemanlari ile bu güncel sorunlardan bazilarinin çözülebilmesi için arastirmalarina devam etmektedir.